Jak zapłacić akcyzę za samochód? Sprawdzamy!

Znaczna część osób szukających samochodu z rynku wtórnego rozpoczyna poszukiwania poza Polską. Samochody sprowadzane zza zachodniej granicy często są zadbane, mają niski przebieg, a ich ceny są atrakcyjne. Każdy nabywca używanej „osobówki” sprowadzanej z Niemiec, Francji czy Holandii musi przygotować się na dodatkowe koszty związane między innymi z koniecznością przetłumaczenia dokumentów i umowy oraz opłaceniem akcyzy. Jak zapłacić akcyzę za samochód? Sprawdź!

Czym jest akcyza i kto musi ją zapłacić?

Akcyzę najprościej zdefiniować można jako podatek nakładany na określone towary sprowadzane do kraju zza granicy. Zasady pobierania opłaty w Polsce reguluje ustawa z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym. Zaskoczyć może fakt, że akcyzą są objęte nie tylko papierosy czy alkohol, ale również samochody.  Podatkiem objęte są wszystkie samochody osobowe, których rejestracja na terenie naszego kraju odbywa się po raz pierwszy.

Podpowiadamy, jak zapłacić akcyzę za samochód

Zastanawiasz się, jak zapłacić akcyzę za samochód? Żeby uregulować należność, należy udać się do urzędu skarbowego. Znajdziesz tam specjalny dokument, dzięki któremu obliczysz wysokość opłaty. Kwota uzależniona jest od dwóch głównych czynników: wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Możesz również opłacić akcyzę bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Brak akcyzy

Chcesz zaoszczędzić, uchylając się od płacenia podatku? Lepiej zastanów się dwa razy! Uregulowanie akcyzy jest konieczne, aby pojazd mógł zostać zarejestrowany. Jeśli nie przedstawisz w urzędzie dokumentu potwierdzającego jej opłacenie (na przykład potwierdzenia przelewu), pojazd nie będzie mógł legalnie poruszać się po polskich drogach.


Opublikowano

w

przez