Ciekawe

Co warto wiedzieć o intercyzie?

Zawarcie związku małżeńskiego jest ogromną zmianą w życiu. W większości przypadków narzeczeni wyznający sobie miłość w kościele lub urzędzie wybierają klasyczny model i wspólnie gromadzą majątek. Jednak nie zawsze ślub musi oznaczać wspólnotę majątkową. Coraz większa grupa narzeczonych decyduje się na podpisanie intercyzy. Jakie konsekwencje pociąga za sobą taka decyzja? W jakich przypadkach jej podjęcie jest korzystne? Sprawdź!

Czym jest intercyza?

Intercyza jest wiążącą prawnie umową majątkową spisywaną między osobami wchodzącymi w związek małżeński. Jej celem jest ustalenie klarownych, ściśle określonych stosunków majątkowych. Na mocy dokumentu majątek, który w czasie trwania małżeństwa zgromadzi dana osoba, zostaje jej wyłączną własnością. Intercyza może obejmować cały majątek albo jedynie jego poszczególne części.

Kiedy intercyza jest korzystna?

Podpisanie intercyzy zazwyczaj jest korzystne w sytuacji, kiedy jeden z małżonków prowadzi swoją firmę (szczególnie mało stabilną) lub ma tendencje do zadłużania się. W takim przypadku nie jesteśmy zobowiązani do spłaty długów współmałżonka i nasz majątek nie będzie podlegał ewentualnej egzekucji komorniczej. Ponadto, na rozdzielność majątkową coraz częściej decydują się również osoby pragnące zachować w małżeństwie pełną niezależność finansową.

Pomoc prawnika

Zanim zdecydujesz się podpisać intercyzę, warto dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. A może jesteś już zdecydowany, ale nie wiesz, jak poprawnie sporządzić, a potem uprawomocnić  dokument? Nie musisz samodzielnie dopełniać wszystkich formalności. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto skonsultować się z prawnikiem, który szczegółowo objaśni wszystkie następstwa prawne intercyzy i przeprowadzi Cię przez cały proces. Kancelaria adwokat-katowice.pl udostępnia na swojej stronie więcej praktycznych informacji.