Ciekawe

Czym jest Kindergeld?

Dla wielu osób wyjazd do Niemiec jest sposobem na ustabilizowanie sytuacji materialnej. Zachodni rynek pracy kusi różnorodnością, wysokimi zarobkami i atrakcyjnymi świadczeniami socjalnymi. Jednym z najczęściej pobieranych przez rodaków pracujących w Niemczech zasiłków jest Kindergeld. Co powinien wiedzieć o  świadczeniu każdy Polak pracujący za zachodnią granicą? Sprawdź!

Kindergeld – wsparcie dla rodzin

Kindergeld to zasiłek rodziny wypłacany przez Familienkasse (Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych). Comiesięczny dodatek jest dużym wsparciem dla rodzin z dziećmi. Zasiłek ma przede wszystkim zapewnić wszystkim dzieciom optymalne warunki do życia, edukacji czy opieki zdrowotnej.

Aby otrzymać zasiłek, należy legalnie pracować w Niemczech na podstawie umowy zgodnej z obowiązującym tam prawem i odprowadzać tam składki na ubezpieczenie socjalne. Świadczenie przysługuje również pracownikom kontraktowym i sezonowym, osobom zatrudnionym w Niemczech i odprowadzającym składki ubezpieczeniowe w Polsce oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Warunkiem bezwzględnym jest posiadanie statusu nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego.

Ile wynosi dodatek?

Wysokość zasiłku rodzinnego uzależniona jest przede wszystkim od liczby dzieci w rodzinie. W tym roku rodzice wychowujący jedno lub dwójkę dzieci miesięcznie otrzymują 219 €. Z kolei rodzice trójki pociech upoważnieni są do obioru  220 € na każde dzieci, a czterech i więcej – po 250 €. Co ważne, możesz wnioskować o wypłacenie zaległego zasiłku do sześciu miesięcy wstecz.

 

zobacz Industrialna konsola z półką do przedpokoju zobacz wiecje