Ciekawe

Jak działa system WMS?

System WMS co to jest i gdzie jest używany? To najczęściej zadawane pytania dotyczącego tego systemu. System WMS (z języka angielskiego Wharehouse Management System), to system zarządzania magazynem. Jest to oprogramowanie do kierowania przepływem towaru w magazynie.

Zastosowanie systemu WMS

Najważniejszym zadaniem programu WMS jest ułatwić pracę każdego magazynu. System ten pozwala na zautomatyzowanie przepływu towaru w magazynie. Bardzo często jest on zintegrowany z systemem ERP, dzięki któremu można całościowo zarządzać danym przedsiębiorstwem. Połączenie systemu WMS z systemem ERP znacznie usprawnia pracę magazynu, a także całej firmy. Dzieje się tak za sprawą szybkiej wymiany danych między tymi programami.

Warto pamiętać, że system WMS może również działać z innymi systemami. Mogą to być programy typu MES lub oprogramowania do zarządzania transportem. Integracja WMS z innymi systemami zależy od potrzeb danej firmy.

Dlaczego system WMS jest tak ważny w zarządzaniu magazynem?

System WMS co to jest, już zostało wyjaśnione, jednak warto wspomnieć również o tym, dlaczego ten system jest tak bardzo potrzebny w prowadzeniu magazynu. Otóż program WMS ułatwia wszelkie prace w magazynie. Dzięki niemu mamy lepszy nadzór nad przepływem, przechowywaniem, a także przenoszeniem towarów. To oprogramowanie pozwala kontrolować ilość znajdującego się w magazynie towaru oraz usprawnia kontrolę przyjmowanego towaru. Można powiedzieć, że system WMS jest nowoczesnym rozwiązaniem informatycznym do zarządzania stosowanym w szeroko rozumianym łańcuchu dostaw.

Jakie firmy powinny korzystać z systemu WMS?

Oprogramowanie WMS zostało zaprojektowane z myślą o ułatwieniu wszelkich działań logistycznych. Jego głównym celem jest, najprościej mówiąc utrzymanie porządku w magazynie. Dlatego też firmy mające i obsługujące swoje magazyny, z dużą ilością towaru, przesyłek powinny poważnie zastanowić się nad skorzystaniem z systemu WMS. Przedsiębiorstwa zarządzające łańcuchem dostaw często chwalą sobie to oprogramowanie, przede wszystkim dlatego, że ułatwia ono pracę wielu pracownikom.

Najważniejsze funkcje systemu WMS

Oprogramowanie WMS nadaje się do: obsługi dostaw i wysyłek, lokalizacji towaru w magazynie, automatyzacji pracy w magazynie, tworzenia etykiet, oznaczania towaru, klasyfikacji towaru, kontroli przepływu towaru (od przyjęcia aż do wydania go na produkcję), informowania o bieżącym stanie magazynu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie System wms co to jest?.