Zdrowie i uroda

Jak leczyć osteoporozę kości?

Osteoporoza, nazywana też często „cichym złodziejem kości”, należy do grona chorób cywilizacyjnych. Jest schorzeniem powszechnym, szczególnie wśród kobiet w wieku pomenopauzalnym. Wiąże się ona ze znacznymi niedogodnościami, w tym przede wszystkim większą podatnością kości na złamania. Dowiedz się, czym objawia się osteoporoza i jakie są metody jej leczenia. O szczegóły zapytaliśmy ekspertów z kliniki Ortodentika w Łukowie.

Przyczyny osteoporozy

Bezpośrednią przyczyną osteoporozy jest zaburzenie procesy regeneracji kości. U osoby zdrowej ich remodelowanie trwa cały czas dzięki prawidłowemu działaniu dwóch typów komórek: osteoklastów i osteoblastów – tłumaczy nam specjalista kliniki Ortodentika. Zaburzenia ich pracy związane mogą być między innymi z:

  • siedzącym stylem życia (aktywność fizyczna wzmacnia kości);
  • nieprawidłową dietą (zwłaszcza niska podaż fosforu i wapnia);
  • niedoborem witaminy D3;
  • stosowaniem używek (alkoholu, tytoniu, kawy);
  • nieprawidłową masa ciała (w tym zbyt niską);
  • niedoborem estrogenów (dlatego choroba jest częsta u kobiet po klimakterium);
  • starzeniem się organizmu.

Na rozwój osteoporozy mogą wpływać także niektóre schorzenia (np. reumatyczne, endokrynologiczne czy zaburzenia pracy nerek), a także stosowanie określonych leków oraz długotrwałe unieruchomienie.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą, która bardzo długo nie daje objawów. Dlatego często tak trudno jest zdiagnozować ją na wczesnym etapie – mówi nam specjalista kliniki Ortodentika w Łukowie. Zwykle pierwsze symptomy widoczne są dopiero w przypadku urazów. Charakterystyczne są złamania, które nie wystąpiłyby u zdrowych osób, np. w wyniku niewielkich wypadków. Szczególną czujność powinny wzbudzić ból i obrzęk w obrębie stawu biodrowego czy nadgarstka po upadku, zwłaszcza u kobiet po 60. roku życia. W przypadkach szczególnego zaawansowania choroby możliwe jest nawet występowanie samoistnych złamań, np. w wyniku naturalnego nacisku – dotyczy to przede wszystkim kręgów w kręgosłupie, co objawia się nagłym, silnym bólem pleców.

Diagnostyka osteoporozy

Jedną z podstawowych metod diagnostycznych w kierunku osteoporozy jest tzw. badanie densytometryczne. Mierzy ono gęstość kości z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Wyniki uzyskuje się poprzez pomiar absorpcji promieni przez kość, a następnie porównanie go z normami dla danej osoby (w tym m.in. jej płci i wieku). Do pozostałych badań pozwalających na zdiagnozowanie osteoporozy należą również badania krwi (szczególnie poziomu witaminy D3, wapnia i fosforu) oraz moczu (w tym na ilość wapnia wydalanego wraz z moczem). Niekiedy zaleca się także wykonanie badań takich, jak markery obrotu kostnego oraz poziom parathormonu – pozwalają one ocenić stan układu kostnego pacjenta, w tym procesy rozpadu kości.

Leczenie osteoporozy

Do najważniejszych metod leczenia osteoporozy należy zmiana stylu życia, w tym diety. Ważna jest też odpowiednia suplementacja. Należy zadbać przede wszystkim o podaż wapnia, będącego podstawowym budulcem kości, a także fosforu i witaminy D3 – jej niedobór uważa się za niezwykle częsty w naszej szerokości geograficznej. Stosowane są również preparaty zmniejszające ryzyko złamań kości, takie jak bisfosfoniany, które zmniejszają tempo utraty tkanki kostnej, teryparatyd pobudzający odbudowę kości czy ranelinian strontu, który łączy w sobie obie te właściwości. Nie zaleca się natomiast oferowanej wcześniej hormonalnej terapii zastępczej. Chociaż mogłaby ona zmniejszyć ryzyko złamań u kobiet po okresie przekwitania, jej negatywny wpływ na organizm jest znacznie większy. Może ona bowiem prowadzić do chorób układu krążenia, a nawet nowotworów. U osób, u których stwierdzona została osteoporoza, zaleca się również zwiększoną ostrożność, szczególnie w sezonie zimowym, aby zapobiegać ewentualnym upadkom.

Czy osteoporozie można zapobiec?

Chociaż unikanie czynników ryzyka może zmniejszyć ryzyko pojawienia się osteoporozy lub przynajmniej opóźnić pojawienie się pierwszych objawów choroby, nie daje ono pełnej gwarancji na uniknięcie schorzenia. Osteoporoza często wynika bowiem z naturalnych procesów starzenia się organizmu. Dlatego w przypadku pacjentów w grupie podwyższonego ryzyka warto regularnie wykonywać badania pod kątem wystąpienia tej dolegliwości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *