Zdrowie i uroda

Laserowe usuwanie rozstępów – pozbądź się kompleksów

Rozstępy na brzuchu, pośladkach czy udach to naturalne konsekwencje ciąży, które przytrafiają się większości kobiet. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta musi się od razu pogodzić z mniej atrakcyjnym wyglądem skóry po ciąży. Jeśli przeszkadzają Ci rozstępy, warto rozważyć zabieg laserowy. Wyjaśniamy, na czym polega laserowe usuwanie rozstępów.

Najczęstsze przyczyny rozstępów

Rozstępy przybierają formę podłużnych zmian przypominających pęknięcia skóry lub blizny. Powstają na skutek nadmiernego rozciągania tkanki jako efekt uszkodzenia włókien kolagenowych. Organizm starając się naprawić przerwane połączenia między włóknami, rozpoczyna namnażanie kolagenu w intensywny, nieprawidłowy sposób. Efektem tych mechanizmów są rozstępy. Początkowo mają kolor czerwony lub różowy, z czasem się utrwalają i stają się białe. W podobny sposób zachowują się blizny.

Do najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów należą:

  • ciąża (zwłaszcza rozstępy na brzuchu i piersiach),
  • gwałtowny wzrost w okresie dojrzewania,
  • szybki rozrost mięśni, np. na skutek treningów siłowych,
  • duże wahania masy ciała (schudnięcie lub przybranie na wadze),
  • uwarunkowania genetyczne.

Jak działa laser na rozstępy?

Ponieważ rozstępy są specyficznym rodzajem blizn, ich leczenie wygląda podobnie, jak usuwanie blizn – wyjaśniają specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki. Główną metodą, którą stosuje się w tym przypadku, jest laseroterapia, m.in. z wykorzystaniem technologii pikosekundowej i frakcyjnej. Laser stymuluje tkankę znajdującą się w bliskiej okolicy rozstępu do podjęcia intensywnych procesów regeneracyjnych. Na miejscu starych warstw naskórka powstają nowe.

Zabieg laserowego usuwania rozstępów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Procedurę przeprowadza lekarz po wcześniejszej konsultacji z pacjentem. Po zabiegu skóra jest silnie podrażniona, zaczerwieniona, mogą pojawić się podkrwienia i strupki. Gojenie skóry może zająć nawet kilka tygodni. Nie można w tym czasie opalać się, korzystać z sauny ani basenu.

Skuteczne usuwanie rozstępów często wymaga zastosowania tzw. terapii łączonej, czyli kilku zabiegów, które się nawzajem uzupełniają. W połączeniu z laserowym usuwaniem rozstępów wykonuje się: mezoterapię igłową, terapię osoczem bogatopłytkowym, wypełnianie kwasem hialuronowym, dermabrazję i różnego rodzaju zabiegi kosmetologiczne.

Usuwanie rozstępów laserem – efekty

Rozstępy stanowią poważne zaburzenie wewnętrznej struktury skóry, dlatego ich usuwanie jest trudne i czasochłonne. Proces laserowego usuwania rozstępów może potrwać nawet wiele miesięcy, ponieważ konieczne jest wielokrotne powtórzenie procedury, aby osiągnąć widoczne efekty. Wraz z kolejnymi zabiegami rozstępy stają się coraz bardziej podobne do otaczającej je skóry, nie mamy jednak gwarancji, że nieestetyczne prążki staną się zupełnie niewidoczne. Celem laseroterapii jest ich maksymalna redukcja.

Rezultaty zabiegu laserowego na rozstępy zależą w głównej mierze od stopnia zaawansowania rozstępów. Najtrudniej usuwa się rozstępy białe, rozległe, które widnieją na skórze od wielu lat. Dlatego najlepiej na zabieg zgłosić się, gdy rozstępy są jeszcze czerwone – wtedy istnieje duża szansa, że po serii zabiegów staną się one praktycznie niewidoczne. Kobiety po urodzeniu dziecka powinny poczekać do zakończenia laktacji, ponieważ karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do laseroterapii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.



https://dajplus.pl/artykuly-szkolne-i-zabawki-w-rozwoju-umiejetnosci-jezykowych-dzieci/ https://www.coursera.org/user/b8df71f6485aaef9d1ebb0bd8e1ae3d8 https://balltraps.com/marble-madness-i-artykuly-szkolne-jak-wspieraja-rozwoj-dzieci/