Ciekawe

Palma w donicy to jest to!

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie klientów sklepów ogrodniczych i kwiaciarni zakupem palm. Niektórzy z nich wyobrażają sobie, że będą mieli obok basenu taką palmę, jak na egzotycznych wyspach. Niestety polski klimat nie pozwoli przetrwać egzotycznej roślinie. Istnieje jednak wiele innych pięknych i odpornych odmian palm.

Czy palmy doniczkowe zastąpią nam te egzotyczne?

Sklepy ogrodnicze oferują obecnie miniaturowe wersje palmy daktylowej i kokosowej. Niestety nie będą one rosły cały rok na dworze osiągając gigantyczne rozmiary. Zrywanie owoców prosto z drzewa też raczej się nie uda. Oczywiście sprowadza się naturalnej wielkości palmy, ale wymagają one całorocznej ochrony i specjalnego traktowania. Oprócz ogromnej ilości miejsca, wymagają czasu no i oczywiście pieniędzy. To naturalne, że egzotyczne rośliny najlepiej czują się i rosną w rodzimych warunkach w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Palmy w donicach idealnie zrekompensują nam tęsknotę za przyrodą ciepłych krajów. Pierwszą polecaną odmianą jest areka zwana złotą palmą. Jej pochodzenia poszukuje się na Madagaskarze. Jest łatwa w uprawie i w donicy osiąga dwa metry wysokości. Wdzięczny daktylowiec ozdobi nam dom lub mieszkanie pierzastym zielonym pióropuszem, zwisającym do podłogi. Karłatka zwana palmą karłowatą to kolejny przykład rośliny, która genialnie znosi hodowlę w donicy. Nie posiada jednego pnia i rozrasta się krzaczasto. Dorasta w odpowiednich warunkach do dwóch metrów, a żyje około siedmiu lat. Z odrostów można na bieżąco robić własne rozsady. Kencja to jeszcze inna palma, która doskonale rośnie w mieszkaniu. Pochodzi z wyspy na Pacyfiku (ze stolicą Kentia i stąd jej nazwa). To akurat odmiana, która nawet w donicy wyrasta bardzo wysoko, nawet na kilka metrów. Trzeba być na ten wzrost przygotowanym. Miniaturowa palma kokosowa też jest dostępna w sprzedaży, jako roślina doniczkowa. Liwistona i waszyngtonia to palmy, które swoimi palczastymi liśćmi bardzo kojarzą się z egzotycznymi terenami. Mają pień i zwisające duże liście.

Palmy doniczkowe są wymagające w uprawie?

Większość palm w donicach nie wymaga szczególnych zabiegów. Na pewno nie lubią przelewania ich i dobrze jest lać wodę na podstawek pod donicą, bo wolą pobierać wodę od dołu. Palmy musimy podlewać dwa razy w tygodniu latem i raz na tydzień zimą. Co do miejsca dla rośliny, to palmy, choć w naturalnych warunkach żyją w prażących promieniach słońca, w doniczce wolą półcień. Latem możemy je wynieść na dwór w półcień, bo znoszą temperatury do 10, 15 stopni Celsjusza. Pełną informację o hodowli uzyskamy u sprzedawcy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Palmy.