Ciekawe

Sztuka japońska w ogrodzie

Wyobraźmy sobie, że przeprowadzono w Polsce uliczną sondę i zadano przypadkowym ludziom pytanie: co to są niwaki? Chyba niewiele osób udzieliłoby prawidłowej odpowiedzi. Niektórzy zapewne stwierdziliby, że chodzi o jakieś postacie z bajek. Dopiero ogrodnik wytłumaczyłby, że mowa o japońskich drzewach posadzonych w gruncie.

Niwak, czyli idealna ozdoba ogrodu

Chcąc jednak mieć w swoim zielonym zakątku takie specyficzne, przepiękne rośliny, trzeba je najpierw umiejętnie uformować w odpowiedni, inny sposób niż w przypadku popularnych, małych drzewek bonsai. Technika kształtowania tych roślin, a także pielęgnacji traktowana jest w Japonii jak sztuka, która rozwija się przez wiele lat.

Nic dziwnego, że niwaki są tak chętnie sadzone w Kraju Kwitnącej Wiśni. Razem z kompozycjami kamiennymi oraz innymi elementami architektury ogrodowej tworzą ciekawy, wręcz magiczny krajobraz. Wystarczy spojrzeć na te drzewa, aby zostać zahipnotyzowanym na bardzo długie godziny.

Niwak po polsku

W Europie, w tym również w naszym kraju, coraz częściej widać inspiracje japońskim stylem. Ludzie chcą mieć podobne mieszkania, pragną jeździć autami produkowanymi w kraju samurajów i jak się okazuje, spacerować po ogrodzie przypominającym japoński kwiatowy raj.

Niwak formowany na terenie państw europejskich nie jest jednak identyczny jak ten na Dalekim Wschodzie. Różnią się zasady kształtowania niwaków. Jest całkowita dowolność związana z taką czynnością. Najważniejsze, aby owe drzewa dominowały w ogrodach i spełniały funkcję dekoracyjną. Niekoniecznie muszą zachęcać do medytacji.

Tworzenie niwaków z iglaków

Mimo że do tworzenia niwaków nadają się przeróżne, znane drzewa lub krzewy uprawiane w Polsce, to ostatecznie, najczęściej do tego celu wybiera się iglaki (szczególnie cisy oraz sosny). Takie rośliny bardzo wolno rosną. Poza tym dość łatwo się je pielęgnuje.

Praca, jaką należy poświęcić niwakom, daje naprawdę sporo przyjemności. Powoli, cierpliwie kształtujemy takie elementy i części, jak konary, pień oraz gałęzie. Dzięki nim nawet mające małą powierzchnią przydomowe ogródki będą prezentować się bajkowo.

Terminy przycinania

Dbanie o niwaki polega nie tylko na ich nawożeniu. Duże znaczenie mają także cięcia gałęzi i konarów. Robi się to pod koniec zimy i na początku wiosny, najlepiej w marcu albo w kwietniu. Drzewo musi bowiem osiągnąć odpowiednią wysokość i grubość. Kolejnym terminem, kiedy należy pielęgnować opisywane tu rośliny, jest lato, a dokładniej połowa lipca. Wtedy pozbywamy się dojrzałych igieł.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/