Dom i wnętrze

Tradycyjna czy nowoczesna – jaką kuchnię wybrać?

Przed Tobą stoi wyzwanie, jakim jest urządzenie własnej przestrzeni kuchennej? Zastanawiasz się, w jaki sposób ją zaaranżować? Poznaj cechy charakterystyczne kuchni tradycyjnych i nowoczesnych i dowiedz się, która z nich sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku.

Jaki styl w kuchni wybrać?

Decydując się na zaaranżowanie przestrzeni kuchennej od podstaw, należy przede wszystkim zastanowić się nad własnymi preferencjami. Warto uwzględnić nie tylko kwestie wizualne takiego pomieszczenia, ale również własne potrzeby. Dobrze jest wybierać praktyczne rozwiązania, które ułatwiają funkcjonowanie w tak często użytkowanym wnętrzu. Niezależnie od tego, jaki styl – nowoczesny czy tradycyjny – się wybierze, warto zdecydować się na wysokiej jakości wyposażenie. Meble, które będą trwałe i ponadczasowe będą prezentować się estetycznie niezależnie od upływu czasu. Takie produkty można znaleźć między innymi u producenta ernestrust

Kuchnia nowoczesna czy tradycyjna – co wybrać?

Bardzo ważną decyzją do podjęcia jest styl, w jakim urządzone będzie wnętrze. Najistotniejszą kwestią jest odpowiedni dobór zabudowy. Może ona być utrzymana w nowoczesnym stylu lub bardziej tradycyjnym. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, a ostatecznego wyboru należy dokonać, biorąc pod uwagę własne preferencje.

Kuchnia nowoczesna

Kuchnie nowoczesne są uznawane obecnie jako wnętrza, w których liczy się przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. Najczęściej opierają się one na innowacyjnych rozwiązaniach takich, jak:

  • wykorzystanie oświetlenia typu LED, 
  • użycie szafek typu cargo,
  • zamontowanie bezuchwytowych szuflad, które sprawiają, że przygotowywanie potraw jest szybkie i proste.

 

W kuchniach nowoczesnych można również spotkać się z ekstrawaganckimi połączeniami kolorystycznymi. Czarny front szafki w połączeniu z marmurowym blatem to zdecydowanie zestawienie, które idealnie odnajdzie się w tego rodzaju wnętrzach. 

 

Kuchnie nowoczesne to przede wszystkim minimalizm. Praktyczne rozwiązania opierające się na nowej technologii łączone są z prostotą i subtelnością. Rezygnuje się tu z dużych, kolorowych dekoracji, stawiając na bardziej neutralne ozdoby. Minimalizm dotyczy również wyposażenia. Meble wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach są najczęściej tworzone na wzór gładkich, połyskujących płaszczyzn. Sprzęt i akcesoria w takim wypadku chowa się w szafkach. 

 

Tego rodzaju kuchnie sprawdzają się idealnie dla osób ceniących sobie elegancję, prostotę oraz ład. Świetnie odnajdą się w nich ci, którzy uwielbiają utrzymywać porządek niezależnie od pory dnia. 

Kuchnia tradycyjna 

Klasyka nigdy nie wychodzi z mody. osoby, które wybrały się na aranżację przestrzeni kuchennej w stylu tradycyjnym, do dziś cieszą się modnym wnętrzem. Klasyczne meble są bardzo uniwersalne i pasują do większości przestrzeni. Najczęściej stosuje się je jednak w połączeniu ze stylem prowansalskim, rustykalnym i skandynawskim. Wśród materiałów używanych do produkcji wyposażenia tradycyjnego można zetknąć się przede wszystkim z drewnem w odcieniu jasnym lub ciemnym.

 

Kuchnia tradycyjna to zazwyczaj zamknięta przestrzeń, w której wprowadzono odpowiednio dobrane do siebie dekoracje. Przestrzenie te cechują się bogatą w detale i szczegóły stylistką. Bardzo często meble w takich wnętrzach posiadają przeszklenia podzielone szprosami. Krawędzie blatów są zazwyczaj frezowane. Na przeszklonych witrynach lub pełnych zabudowach kuchennych można często spotkać ozdobne gzymsy. 

 

Kuchnia klasyczna jest rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie uniwersalność i tradycję. Tego rodzaju wnętrza prezentują się dobrze niezależnie od upływu czasu. Dodatkowo należy pamiętać, że wybierając tradycyjne wyposażenie, niekoniecznie trzeba rezygnować z praktycznych właściwości. Warto zdecydować się na meble na wymiar, urozmaicone o innowacyjne rozwiązania, dzięki którym funkcjonowanie w kuchni stanie się dużo prostsze i wygodniejsze.