Ciekawe

Ubezpieczenie motocykla: najważniejsze informacje

Kupiłeś swój wymarzony motocykl i nie możesz doczekać się, kiedy wyruszysz na pierwszą wyprawę? Zanim zaczniesz w pełni cieszyć się nowym nabytkiem, musisz dopełnić wszystkich formalności. Jednym z najważniejszych obowiązków spoczywających na barkach każdego właściciela pojazdu mechanicznego, w tym również motocykla, jest ubezpieczenie swojego mienia. Jaką polisę należy wykupić? Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie motocykla?

Ubezpieczenie motocykla – OC dla każdego kierowcy

Według obowiązującego w Polsce prawa, każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi wykupić podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne – polisę OC (odpowiedzialności cywilnej). Polisa OC chroni przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogą ucierpieć w wyniku wyrządzonej przez ubezpieczonego kolizji. Ubezpieczenie motocykla, podobnie jak samochodu, zawierane jest na rok. Oznacza to, że kierowca ponosi koszty ubezpieczenia nawet w miesiącach zimowych, kiedy pojazd nie jest użytkowany.

Koszty ubezpieczenia i zniżki na OC

Sprecyzowanie konkretnej ceny ubezpieczenia OC nie jest możliwe. Kwota widniejąca na umowie z ubezpieczycielem uzależniona jest od wielu czynników, począwszy od wieku i doświadczenia kierowcy, poprzez model i markę motocykla, na roku jego produkcji kończąc. Składka za polisę jest w tym przypadku na ogół znacznie niższa niż składki opłacane z tytułu ochrony ubezpieczeniowej aut.   Możesz pochwalić się latami bezszkodowej jazdy samochodem? Przezorni i odpowiedzialni kierowcy mogą przenieść swoje zniżki za jazdę „osobówką” na ubezpieczenie motocykla. Warto pamiętać, że użytkowanie nieubezpieczonego jednośladu pociąga za sobą poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe.

 

 

ola.org Stolik pomocniczy na laptopa els2017.org