Motoryzacja

Ubezpieczenie samochodu – zbiór najważniejszych informacji

Wreszcie spełniłeś swoje marzenie i kupiłeś pierwszy samochód? Zanim wyruszysz w trasę, musisz dopilnować formalności. Każda osoba nabywająca auto musi zarejestrować pojazd, opłacić podatek oraz ubezpieczyć go. Kiedy należy dopełnić formalności z towarzystwem ubezpieczeniowym? Jakie ubezpieczenie samochodu musisz, a jakie możesz kupić? Sprawdź!

Podstawowe ubezpieczenie samochodu – OC

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkiem każdego kierowcy. Podstawową polisą, którą trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Twoja polisa OC chroni innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogliby zostać poszkodowani przez Ciebie w kolizji. Przykładowo, jeśli wymusisz pierwszeństwo i uszkodzisz inny samochód, nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni – likwidacją szkody zajmie się Twój ubezpieczyciel. Umowa obowiązuje przez 12 miesięcy. Zanim ochrona wygaśnie, należy ją przedłużyć albo skorzystać z usług innego towarzystwa.

Zakres ubezpieczenia OC określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że zapisy zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia są zawsze niemal identyczne, niezależnie od tego, z jakim towarzystwem podpiszesz umowę. Mimo tego, ceny usług poszczególnych firm znacząco się od siebie różnią. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, warto prześledzić ofertę na rynku, korzystając z internetowych porównywarek.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Podstawowe ubezpieczenie OC możesz poszerzyć o dodatkowe polisy. Znaczna część kierowców, przede wszystkim właścicieli kosztownych samochodów, decyduje się na zakup AC – polisy zabezpieczającej przed skutkami kradzieży, uszkodzenia i całkowitego zniszczenia samochodu przez czynniki zewnętrzne, siły natury i akty wandalizmu. 

https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ https://e-szczawnica.org/ogrzewacz-gazowy-na-taras-cieplo-gdziekolwiek-jestes/ zobacz