Ciekawe

Zwrot podatku z Niemiec – co należy o nim wiedzieć?

O tym, że nasi rodacy są zdecydowanie lepiej opłacani za granicą, wiedzą chyba wszyscy. Nie ma się czemu dziwić, że Polacy decydują się na wyższe zarobki. Jeżeli ktoś legalnie pracuje za zachodnią granicą, to powinien zainteresować się taką tematyką, jak zwrot podatku z Niemiec. 

Czy zwrot podatku z Niemiec mi się należy?

O tego typu pieniądze mogą starać się wszystkie osoby, które taką pracę zarobkową wykonywały. Należy mieć tylko legalną pracę, którą można poświadczyć odpowiednimi dokumentami. O taki zwrot można ubiegać się do czterech lat wstecz. Aby tego dokonać, potrzebne będą dwa główne dokumenty:

  • zaświadczenie o wynagrodzeniu i odprowadzonym podatku – za jego wystawienie odpowiedzialny jest pracodawca,
  • zaświadczenie o dochodach w Polsce EU/EWR – należy je pozyskać z polskiego Urzędu Skarbowego.

Jak to załatwić?

O zwrot podatku z Niemiec można postarać się na dwa sposoby. Pierwszy – samodzielne kontakty z tamtejszym urzędem skarbowym. Może to być jednak nieco skomplikowane, dlatego lepiej zdecydować się na współpracę z biurem księgowym, które pomoże ogarnąć wszystkie dokumenty, jakie związane są z tą tematyką. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że to biuro księgowe przejmuje na siebie obowiązek wypełnienia wszystkich dokumentów, a także ich wysłanie, czy też przekazanie do niemieckiego urzędu skarbowego. Jest to bardzo wygodna alternatywa, która wykorzystywana jest przez dużą ilość osób. Bez problemu można znaleźć biura, które oferują tego typu usługi, w całej Polsce.