Drogi szybkiego ruchu oplatają Polskę i umożliwiają sprawne przemieszczanie się pomiędzy dużymi aglomeracjami i miastami. Warto jednak pamiętać, że tak samo jak każde inne drogi, tak i drogi szybkiego ruchu mogą lub muszą być remontowane. Remonty dróg szybkiego ruchu musza być precyzyjnie planowane i przeprowadzane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jak proces ten wygląda w praktyce?
Dlaczego konieczne są remonty drogi szybkiego ruchu?
Zdecydowana większość remontów dróg dotyczy złego stanu nawierzchni jezdni. Najczęściej problem dotyczy dziur pojawiających się po zimie, ale też kolein w miejscach, gdzie ma miejsce wzmożony ruch ciężarówek. Oba te problemy mają kolosalny wpływ zarówno na komfort jazdy pojazdami, jak również na bezpieczeństwo podróżnych. Remonty to jednak nie tylko naprawa nawierzchni – to także rozbudowa istniejących lub tworzenie nowych węzłów komunikacyjnych. Węzły pozwalają na wygodniejsze podróżowanie, zwiększanie bezpieczeństwa na drodze.
Plan remontu drogi – priorytety
Remonty dróg szybkiego ruchu rozpoczynają się od dokładnego zaplanowania prac oraz ustaleniu, w jaki sposób zachowany zostanie ruch pojazdów. W przypadku dróg szybkiego ruchu firmy nadzorujące remonty mają nieco szersze pole manewru niż w przypadku dróg o niższej klasie. Aby zachować płynność ruchu wykorzystywane są pasy awaryjne, na których czasowo mogą zostać zorganizowane pasy ruchu. Drugą opcją jest wykreowanie pasa biegnącego po drodze przeciwnej – w tym celu demontowane są barierki pomiędzy pasami. By możliwe było poprowadzenie ruchu alternatywnym torem, wykorzystywane są liczne znaki poziome (najczęściej żółte linie na jezdni) oraz pionowe. Służą one nie tylko wskazania nowego toru jazdy, ale też do ostrzeżenia kierujących przed zmianami. Zastosowanie tych elementów nie byłoby możliwe bez podstaw drogowych, np. oferowanych przez markę Nicrobase.pl.
Czym są podstawy drogowe i kiedy są stosowane?
Podstawy drogowe to elementy, bez których ciężko jest prowadzić prace drogowe. Podstawy mają jednak znacznie szersze zastosowanie – wykorzystywane są do odgradzania przestrzeni na parkingach, stosowania barierek na koncertach czy eventach. Podstawy drogowe tworzone są z tworzywa PVC pochodzącego z recyklingu. Tworzywo to jest trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy zmienne warunki atmosferyczne. Podstawy posiadają modułową konstrukcję, dzięki czemu można je ze sobą łączyć.